Recenzja Dueta i Quinteta - The Stereo Times
Autor: Frank Alles


Quintet stanowi trzon oferty urządzeń oczyszczających prąd i ochraniających sprzęt marki PS Audio. Można powiedzieć, że każde urządzenie PS Audio uzdatniające prąd „zawiera” w sobie Quinteta z pewnymi dodatkami – „superfiltrem” w przypadku Quintessence, czy regeneratorem prądu w przypadku Power Planta. (…)

Jasne jak słońce

Najpierw zainstalowałem Quinteta w moim systemie kina domowego, bo chciałem sprawdzić jaką poprawę wniosą zaawansowane filtry Quinteta do obrazu telewizji kablowej. (…)

Po podpięciu do Quinteta telewizora, amplitunera, odtwarzacza DVD itd., włączyłem telewizor aby sprawdzić, czy jest różnica w jakości obrazu (muszę nadmienić, że Quintet zastąpił inne urządzenie filtrujące). (…)

Gdy pojawił się obraz, moja żona Tina natychmiast oświadczyła, że kolory są bardziej żywe. Ja też tak sądziłem, ale nie byłem jeszcze do końca przekonany. Przez kilka następnych dni oglądałem więc moje ulubione programy (jedne w HD, inne „zwykłe” cyfrowe, jeszcze inne analogowe), aby móc lepiej uchwycić zmiany.

Jestem pewien, że jakość obrazu była lepsza drugiego dnia, gdy Quintet zdążył się już wygrzać i ustabilizować. W rzeczy samej czerwień była jakaś czerwieńsza, zieleń zieleńsza, a niebieski był bardziej niebieski. Obraz był bardziej stabilny, weselszy, wyrazistszy i bardziej przekonywujący. Widziałem więcej detali i maleńkich szczególików na dalszych planach. Małe pokazane z dużej odległosci były teraz wyraźniejsze i lepiej rozpoznawalne.

Nie mam wątpliwości, że jakość obrazu uległa zdecydowanej poprawie. Byłem pod wrażeniem, biorąc pod uwagę fakt, że było to wynikiem przepuszczenia sygnału przez dodatkowy kabel i kilka wtyczek. Byłem też zadowolony z funkcji ochronnych, bo poprzedniego wieczoru była łagodna burza.

(…)

Po wysłuchaniu różnych piosenek na płycie CD doszedłem do przekonania, że nigdy wcześniej nie miałem tak dobrego dźwięku audio. Poprawiło się ogniskowanie źródeł pozornych od niskiego basu do najwyższej góry. Podobnie jak w przypadku prezentacji wideo, w dźwięku było więcej życia i witalności. Brzmienie było też gładsze i mniej szorstkie, zwłaszcza w górze.

W moim systemie dwukanałowym, a konkretnie w gramofonie Michell Orbe SE zainstalowałem nowy element – wkładkę gramofonową Benz-Micro Ebony L. Wykonałem wszystkie możliwe regulacje jak tylko potrafiłem najlepiej i naprawdę brzmienie było znakomite. Muszę powiedzieć, że Benz Ebony jest doskonale wyrównaną i niezwykle gładko grającą wkładką. Czy można jeszcze lepiej?

Aby odpowiedzieć na to pytanie zainstalowałem w systemie Urządzenie o nazwie PS Audio Duet. (…)

Nie bardzo potrafię opisać poprawę, którą usłyszałem, ale spróbuję. Nie była subtelna. Instrumenty i wokale stały się bardziej bezpośrednie i nabrały klarowności. Usłyszałem wyraźną poprawę w brzmieniu wysokich częstotliwości – stały się lepiej rozciągnięte i bardziej szczegółowe. Muzyka stała się bardziej angażująca, intymna i pełna powietrza. Jednym słowem mówiąc nabrała blasku, a ja łapczywie chłonąłem każdą pojedynczą nutę i niuans. Chciałem natychmiast dzwonić do Paula McGowana aby zamówić więcej Duetów i/lub Quintetów. W końcu nigdy nie wiadomo kiedy do drzwi zapuka „nieproszony wędrowiec”.