Recenzja Juice Bara, Dueta, Quinteta i Power Planta - The Absolute Sound

„Power to the People”

Ten artykuł jest w zasadzie przewodnikiem po rozległej rodzinie akcesoriów do uzdatniania prądu marki PS Audio, ale służy również jako kompendium, które omawia rodzaje problemów z prądem i metody ich rozwiązania. Zaczniemy od problemów najpowszechniejszych, badając w jaki sposób Power Plant sobie z nimi radzi. Aby zrobić badania do tego artykułu zaopatrzyłem zarówno swój pokój odsłuchowy jak i system AV w różne produkty PS Audio. Chciałem w ten sposób oszacować łatwość użycia, efektywność w stosunku do ceny i praktyczne korzyści z jego zastosowania.

Czy uzdatnianie prądu jest naprawdę konieczne?

Dla większości z nas elektryczności w domu jest oczywistością – zupełnie jak światło słoneczne, powietrze, którym oddychamy, czy bieżąca ciepła, bądź zimna woda. Czy jakość prądu w amerykańskich domach jest wystarczająco dobra? Jeśli mówimy o podstawowych potrzebach, wówczas odpowiedź będzie brzmiała „tak”; jeśli podłączysz sprzęt AV i uruchomisz go, będzie działał i zapewniał rozrywkę satysfakcjonującą miliony użytkowników. Zadajmy jednak pytanie bardziej subtelne: czy tradycyjna domowa sieć elektryczna jest taka jak powinna być? Na to pytanie odpowiedź brzmi „nie”, ponieważ istnieje wiele mniej lub bardziej oczywistych problemów. Jakich? Oto krótka lista.

Nawet „czysty” prąd zmienny nie jest doskonały

Kusząca jest myśl, że do naszych domów dociera prąd w swojej pierwotnej formie o perfekcyjnie ustabilizowanym napięciu i częstotliwości. W rzeczywistości jednak napięcie się waha, a kształt sinusoidy jest daleki od ideału. W większości przypadków nie musi to stanowić większego problemu, jednak problem taki się pojawia, gdy podłączamy do prądu sprzęt specjalistyczny, jakim są urządzenia AV.

Wąskie gardło

Teoretycznie gniazdka w domu powinny dostarczać 1.800 W mocy elektrycznej (15A x 120V = 1,800 W). Czy rzeczywiście tyle dostajemy? Zwykła gniazdka i kable spełniają swoje funkcje i nic ponadto. Nie filtrują na przykład szumu, co mogą czynić jedynie gniazda, wtyki, izolatory i kable wysokiej jakości. W praktyce „ogrodowe” gniazda i kable stanowią wąskie gardło, które ogranicza jakość dostarczanego do urządzeń prądu.

Szum

Urządzenia gospodarstwa domowego, silniki, telefony, systemy przeciwpożarowe – wszystkie wytwarzają szum w sieci elektrycznej. Szum bywa też wytwarzany przez same urządzenia AV, zwłaszcza te cyfrowe. Źródła szumu wytwarzają widoczny i słyszalny „bałagan” w tle, który negatywnie wpływa na odtwarzanie obrazu i dźwięku.

Przepięcia, przeciążenia i spadki napięcia

Przepięcia to gwałtowne wzrosty napięcia (takie jak np. w czasie burzy), które mogą w okamgnieniu zniszczyć sprzęt. Przeciążenia to powolne wzrosty napięcia, które nie powoidują natychmiastowego zniszczenia urządzeń, ale mają na nie zgubny wpływ prowadząc do szybszego zużycia. Spadki napięcia są odwrotnością przeciążeń. One również mogą być potencjalnym powodem zniszczeń, lu przynajmniej gorszego brzmienia.

Powody, dla których należy uzdatniać prąd

Ogólnie mówiąc są dwa główne powody, dla których należy uzdatniać prąd.

Ochrona urządzeń przed zniszczeniem

Każdy, kto stracił utytułowany komponent AV z powodu przepięć, przeciążeń, lub innych problemów elektrycznych powie, że „uncja środka zapobiegawczego zaprawdę jest warta tyle, co funt lekarstwa”. Dobre kondycjonery nie są tanie, ale ich koszt jest usprawiedliwiony nie tylko tym, że zapobiegają „spaleniu się” sprzętu.

Wyciskanie maksimum możliwości ze sprzętu

Wizualne i dźwiękowe korzyści osiągane dzięki dobremu kondycjonerowi (i innym „uzdatniaczom” prądu) są łatwe do zaobserwowania, chociaż jedne urządzenia oferują więcej niż inne. Faktem jest, że niektóre uzdatniacze zmieniają obraz i dźwięk bez wprowadzania wyraźnej poprawy, a niektóre nawet wprowadzają zmiany negatywne. Z oczywistych powodów nie rekomendujemy produktów, które nie przynoszą poprawy, lub efekty ich działania są nieprzewidywalne.

Natomiast inne produkty – i tu z przyjemnością możemy zaświadczyć, że urządzenia PS Audio zaliczają się do tej grupy – stosują zasadę „nie szkodzić”, co oznacza, że dostarczają maksymalną moc do sprzętu AV, przy jednoczesnym filtrowaniu szumu, bałaganu w tle i innych nieczystości. W rezultacie urządzenia te nie tyle wprowadzają zmiany, co raczej pozwalają sprzętowi rozwinąć skrzydła i pokazać mu właściwą dla niego charakterystykę dźwiękową w sposób wyjątkowo czysty i spójny. Można by tu użyć w stosunku do sprzętu motta znanego z wojska – „Bądź wszystkim, czym możesz być”.

Co oferuje PS Audio

Firma PS Audio przemyślała wszystkie aspekty problemów związanych z dostarczaniem prądu – od gniazdek i kabli ściennych do pasywnych i aktywnych kondycjonerów, włączając w to jeden model, który faktycznie regeneruje prąd w „hiperczystej” formie. Poniżej opisuję produkty PS Audio, z którymi miałem do czynienia, wyjaśniając czym są, na czym polega ich działanie i jakie są praktyczne korzyści z ich zastosowania.

(...)

PS Audio Juice Bar II

Czym jest i co robi: Krzepki, ośmiogniazdkowy (w Europie gniazda są cztery – przyp. tłum) „przedłużacz”, bez żadnych mierzalnych limitów napięcia. Z tego powodu niektórzy producenci sprzętu high-end zalecają go do użytku ze swoimi komponentami.

Praktyczne korzyści: dzieli prąd na osiem gniazd bez absolutnie żadnego niekorzystnego efektu (urządzenia podłączone do Juice Bara prezentują taki sam dźwięk (obraz) jakby były wpięte do ściany.

Zastrzeżenia: trzeba mieć na uwadze, że ta minimalistyczna jednostka nie zapewnia ochrony przed przepięciami i przeciążeniami, ani nie dokonuje filtracji.

PS Audio Duet Power Center

Czym jest i co robi: Duet jest uwodzicielsko zaawansowanym, czterogniazdkowym, dwustrefowym kondycjonerem sieciowym, zbudowanym jak czołg. Urządzenie zapewnia błyskawiczną ochronę przeciwprzepięciową, przeciwprzeciążeniową i dwie warstwy filtracji szumów, bez teoretycznie żadnego ograniczenia prądowego. Duet zawiera w sobie „kasetkę prądową” chroniącą przed przepięciami i przeciążeniami oraz filtr różnicowy pierwszego stopnia dla każdej strefy IsoZone zakończonej parą gniazd sieciowych [w Europie jednym gniazdem – przyp. tłum.]. Komponenty wpięte do jednej strefy nie mogą wytworzyć szumu, który będzie miał wpływ na drugą strefę. Wybitnie efektywne filtry szumu w Duecie bazują na rdzeniach z materiałów magnetycznych o wysokiej przenikalności wykonanych w technologii „nano crystalline” (filtry nano crystalline usuwają więcej szumu przy niskich częstotliwościach niż filtry ferrytowe o porównywalnych rozmiarach). Duet potrafi dostarczyć prąd o natężeniu 15 A i mocy 1.750 W.

Praktyczne korzyści: Duet zapewnia taką jakość filtracji szumów, która sprawia, że obrazy na ekranie wyglądają czyściej, a kolory są bogatsze. Komponenty audio brzmią wyraźnie lepiej dzięki eliminacji szumów, przez co delikatne detale i informacje z tła stają się znacznie łatwiejsze do usłyszenia. Czy trzeba być złotookim lub złotouchym, aby dostrzec różnicę? Absolutnie nie. Każdy, kto poświęci choć trochę uwagi zauważy ją i usłyszy, a niektórzy obserwatorzy stwierdzą, że jakość sprzętu poprawiła się o jedną, lub nawet dwie klasy.

Gdy będziemy mieli do czynienia z Duetem w akcji, nie musimy postrzegać zmian jakie on wprowadza jako „redukcję szumów”, chociaż w zasadzie to ma właśnie miejsce. Zamiast tego pojawi się złudzenie, że telewizja oferuje większą rozdzielczość i żywsze kolory, a sprzęt audio gra dźwiękiem czystszym i bardziej detalicznym.

Główną zaletą Dueta jest to, że potrafi dostarczyć duże ilości prądu bez żadnych ograniczeń. (…) Dla wielu właścicieli systemów muzycznym i kina domowego Duet, lub jego większy brat Quintet oferują najlepszą relację jakości do ceny ze wszystkich urządzeń PS Audio uzdatniających prąd.

PS Audio Quintet Power Center

Czym jest: Quintet jest zasadniczo dziesięciogniazdkową [w Europie pięciogniazdkową] wersją Dueta, z dodaną funkcją dwóch 12 V wyzwalaczy, dwoma koaksjalnymi portami ochronnymi (telewizja kablowa, lub antena), jednym ochronnym gniazdem telefonicznym i sekwenserem prądowym, kontrolującym trzy z pięciu stref IsoZone (opcje opóźnienia są następujące: „zawsze włączone”, „włączane” i „włączane z opóźnieniem”).

Korzyści: takie same jak przy zastosowaniu Dueta, przy jednoczesnej ochronie sygnału antenowego i telefonicznego. Dodatkowo otrzymujemy 12 V zdalny włącznik urządzeń i sekwenser prądowy. Pod względem funkcjonalności i widzialnych/słyszalnych efektów zakup Quinteta jest prawdopodobnie najlepszym interesem na świecie, biorąc pod uwagę kondycjonery sieciowe (można wydać więcej, ale niewiele produktów jest lepszych od Quinteta).

PS Audio Power Plant Premier

Czym jest: czymś wiecej, niż tylko standardowym kondycjonerem (choć taką rolę również pełni). Jest produktem rewolucyjnym, który nie tylko chroni przez przepięciami i przeciążeniami filtrując jednocześnie prąd, ale również tworzy prąd na nowo w całkowicie czystej formie. Power Plant oferuje wszystko to, co Quintet, a oprócz tego:

  • rzeczywista regulacja napięcia: Power Plant Premier może utrzymywać napięcie na stałym poziomie 120 V (w Europie 230 V), nawet, gdy napięcie prądu z gniazdka w ścianie się waha

  • niezależnie do tego, czy prąd w gniazdku jest zanieczyszczony czy nie, Power Plant Premier regeneruje prąd i wytwarza czyste fale sinusoidalne o niskich < 0,5% zniekształceniach harmonicznych

  • swoiste rozwiązanie „CleanWave” – demagnetyzacja całego systemu trwająca 5 – 60 s.

  • wyświetlacz, pokazujący wiele informacji do wyboru: napięcie wejściowe, napięcie wyjściowe, zniekształcenia wyjściowe, różnice pomiędzy napięciem prądu wejściowego i wyjściowego.

W skrócie: Power Plant Premier robi wszystko to, co Duet/Quintet, a oprócz tego wiele więcej, co owocuje wspaniałym obrazem i dźwiękiem.

Praktyczne zalety: włączenie Power Planta do systemu można porównać do włączenia Quinteta „na sterydach” – wszystko, co do tej pory było ciche i czyste, staje się teraz cichsze i czystsze. Obraz prezentowany przez telewizję, który już wcześniej był dobry, teraz stał się znacznie lepszy – wyraźniejszy, bogatszy. Brzmienie sprzętu audio, które już wcześniej było wyrafinowane, teraz nabrało więcej subtelnych detali w tle i w sposobie prezentacji transjentów. Dźwięk stał się wyraźniejszy i czystszy. Warto zwrócić uwagę na dwie szczególne właściwości Premiera – bardziej ekspresyjne kontrasty dynamiczne i potężniejszy, lepiej kontrolowany bas.

Zastrzeżenia: Power Plant ma mniejszą moc wyjściową (1.500 W) w porównaniu do Dueta i Quinteta (1.750 W). W większosci systemów nie będzie to miało najmniejszego znaczenia, ale dla tych, którzy używają wzmacniaczy o ekstremalnie dużej mocy Duet, lub Quintet będzie lepszym wyborem.

Czy kupno Power Planta jest dobrym interesem? Z jednaj strony tak, bo żaden kondycjoner nie potrafi tego, co on, a jego brzmienie jest niewątpliwie lepsze niż Quinteta.

Z drugiej strony Premier jest dużo droższy niż Quintet, a poprawa obrazu i dźwięku nie jest proporcjonalna do wzrostu ceny. Moje zdanie jest następujące: zwolennicy high-endu, którzy uganiają się za brzmieniem najwyższej jakości określą Premiera mianem rewelacji wartej swojej ceny, a nawet więcej. Miłośnicy sprzętu budżetowego mogą uznać, że lepiej kupić tańszego Quinteta, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zainwestować w inne komponenty systemu.